Geoblog.pl    pomidor    Podróże    Na wschód od Lublina Azja się zaczyna!    Pokhara tararara

Pokhara tararara

Nepal
Nepal, Pokhara

Przy granicy zupelnie inny swiat. Inni ludzie. Nieufni po wszystkich przejsciach z indyjskimi naciagaczami ciezko bylo nam zaufac przyjaznym nepalczykom. Wczoraj spotkalismy jednego, który w 5 minut strescil nam "przepis na szybkie przebrniecie granicy indyjsko-nepalskiej", i w pigulce wyglada to tak:
- jezli spisz w Sonauli (miasteczku tuz przy granicy) najlepiej wyjsc do biura celnego kolo 7 rano, omija sie wtedy wszystkie kolejki. My bylismy jedynymi klientami i zostaliœmy obsluzeni ekspresowo
- wiza 15 dniowa kosztuje 25$, 30 dniowa 40$, a za kazdy dzien spóznienia doplaca sie dodatkowo +3$ w Pokharze lub Katmandu
- do Nepalu nie wolno wwozic indyjskich rupii w banknotach o nominalach 500 i 1000, bowiem w Malezji i w Wietnamie ostatnio na wielka skale produkuja falsyfikaty i dlatego wprowadzono restrykcje
- przechodzi sie dwie kontrole: przed opuszczeniem terytorium Indii (zadnych oplat, jedynie wypelnienie dwóch druczków) oraz po wkroczeniu na terytorium Nepalu (tu mozna wyrobic wize).

Spalismy w hotelu, który wyjatkowo dobrze sie zapowiadal, elegancki skalniaczek przed wejsciem, okna i drzwi z ochronna siatka przeciw robactwu, mydelko i szampon (czarny jak smola!), reczniczki, spiralka przeciw komarom i... szczury w nocy. 1,5 metra od mojej blond glowy w plecaku Michala baraszkowal szczur! Acz jego mestwo (Michala, zeby nie bylo niedomówien) sploszylo tego gryzonia, który najprawdowopobniej mieszkal w sedesie. Dobra rada na przyszlosc: zanim bedziesz chcial/a zrobic kupe, dwa razy sprawdz co czycha w muszli. Pokój z lazienka i wlochatym pluszakiem - 425INR.

Po wyjsciu z biura celnego w Nepalu przechwycil nas juz tubylec, bylismy ASERTYWNI, acz okazalo sie, ze nawet tutejsi kupuja u niego bilety na autobus. Po przekalkulowaniu (i konsultacji merytorycznej z przewodnikiem) wyszlo, ze wlasciwie to nie robi nas w trabe. Kupilismy bilet autobusowy do Pokhary (550NPR - nepalskich rupii), klamstwem jest natomiast to, ze droga trwa 8h (trwa 10h), a jesli chodzi o komfort jazdy, to Ci którzy mieli do czynienia z symulatorem ujezdzania byka wiedza o co chodzi. Ale malo kto utrzymal sie pewnie przez 10 godzin ;-) My dalismy rade, chociaz gosc za nami wymiotowal przez okno juz od drugiej godziny podrózy.

Panu od biletu autobusowego dalismy sie takze namówic na rezerwacje hotelu (550NPR/za dwójke). Autobus mial nas dowiezc na dworzec i tam mial czekac na nas o 16 transport do hotelu. Dojechalismy na 18, i to nie na dworzec, ale gosc z autobusu przechwycil nas, zaprowadzil gdzie trzeba i powiedzial gdzie mamy czekac, gdy z tlumu dziesiatek nepalczyków wylowil nas ten jedyny, zagajajac: "Mr. Piszkor?" :-) Wpakowal nas do samochodu, powiózl na miejsce i oto jesteœmy. Zaczyna sie nasza przygoda w Himalajach!

Ps. Wojtku, juz mamy 2 paczki zapalek :-)

Pps. nastepny wpis kolo 20 grudnia

Pchelczynsky
Pchelczynsky - 2009-12-09 12:51
ta Wasza podroz to po prostu magia, istna masakra:D czytajac Wasze relacje i ogladajac zdjecia, mozna sie choc w wyobrazni przeniesc tam i poczuc choc troszeczke tamtejszy klimat;) powodzenia w pokonywaniu dalszych etapow podrozy zycia, 3majcie sie cieplo HurkoPiskorki

Wjtk
Wjtk - 2009-12-09 15:28
Pierwszy raz chyba w hurkaczowym rodzie taka akcja. Codziennie wszyscy przed kompem siadaja z niecierpliwoscia i nadzieja zeby cos przeczytac, zobaczyc, niemal poczuc.
Jezeli do emerytury pseudo-efekt cieplarniany nie rozpusci Himalajow/(ji?) to moze...sie uda:)
Pieknie piszecie, Cejrowski wymieka, chociaz ma takie ladne imie. I fotki..., zes sie brat WYROBIL;)

Gratuluje zapalu i dzieki za zapalki.

PoMiDor-MaSaKra!!

awe
awe - 2009-12-09 16:44
No no. To udanego treku. Podroz zycia...'so far'.Pozdrawiamy juz w trojke, a jak zapedzicie sie na Chorzow to odbierzcie zapalki..

madziareee
madziareee - 2009-12-09 20:35
czekałam,sprawdzałam i jest oooo HURI DORI!!!moja radość po przeczytaniu Waszych niesamowitych opowieści miesza się ze smutkiem że na następne przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać ale cóż...ma być zatroskanie to i jest:p
zdjęcia cudne Mistrzu D. i pojętny Uczniu M.:)))
całusy deszczowe,zwyczajne,polskie:*

Katarinio Piskorinio
Katarinio Piskorinio - 2009-12-12 17:32
ach widzicie, Wy sobie szalejecie, używacie a ja tu siedzę pochłonięta edukacją z każdej strony. Tak Wam pozazdrościłam, że spełniacie swoje marzenia, że w przerwie w pisaniu magisterki też postanowiłam zrobić coś dla siebie i... przekułam nos! haha! Mama mówi, że mnie nie lubi, ale jak stanę do niej profilem to nawet zapomina;) po zdjęciach widzę, że nie jesteście w aż takim wielkim zadupiu: coca-cola dociera wszędzie;) bawcie się dobrze i prześcigajcie w zdobywaniu Himalajów, a ja tym czasem prześcignę Cię Dodi w Restaurant City... chociaż tyle mego szczęścia... level 25... strzeż się ;D

Nowicky
Nowicky - 2009-12-12 19:20
Zaczęłam czytać dzisiaj waszego Bloga ( zamiast uczyć się Mikroekonomii) i jak debil śmieję się do kompa, widzisz ! przydały się lekcje z Rudzką ;d tylko dzięki niej możesz teraz tak podróżować and speak english ;d gashh Piskor ;d zazdorszcze cholernie ! i czekam na nowe zdjęcia z Tobą i Michałem ;) pozdrawiam gorąco !!!

pomidor

POdróż MIchał DORota